22 Kompania Zaopatrywania Artylerii

22 Kompania Zaopatrywania Artylerii - kompania zaopatrzeniowa 2 Grupy Artylerii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wchodząca w skład służby zaopatrywania i transportu 2 Korpusu Polskiego w latach 1943-45. Od roku 1944 przemianowana na 22 Kompanię Transportową.

Do zadań kompanii należało zaopatrzenie w amunicję polskich jednostek artyleryjskich. Jej szlak wiódł przez Iran, Irak, Syrię, Palestynę, Egipt. W latach 1944-1945 walczyła w kampanii włoskiej, między innymi w bitwie o Monte Cassino.  Najbardziej niezwykłym „żołnierzem” kompanii był niedźwiadek syryjski o imieniu Wojtek, którego żołnierze tej jednostki kupili w Iranie od przygodnie spotkanego chłopca. W trakcie służby niedźwiedź urósł tak bardzo, że jego opiekunowie nie byli już w stanie wyżywić, oddając mu część własnych porcji, i musieli oficjalnie wciągnąć go do ewidencji 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii jako żołnierza. Niedźwiedź w randze szeregowca otrzymał własną książeczkę wojskową oraz żołd w postaci owoców, słodkich syropów, marmolady, miodu oraz piwa. Miś stał się maskotką oddziału i logo z jego wizerunkiem stało się jej znakiem rozpoznawczym. Było malowane na wszystkich pojazdach kompanii oraz ozdabiało mundury żołnierzy. Według wspomnień towarzyszy Wojtka, niedźwiedź miał nosić skrzynki z amunicją pod Monte Cassino.

Odznaka brygady była wykonana z białego metalu, oksydowana. Widniał na niej Wojtek na tle kierownicy z zielono czerwonym trójkątem. Odznakę noszono na kołnierzach i na beretach.

Źródło: wikipedia.pl

2018  Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu   globbersthemes joomla templates