SZKOLNE KOMUNIKATY

3 kwietnia 2019 roku
w gabinecie 09 (pedagog szkolny)
w godz. 13.30-17.00
porad i konsultacji
uczniom oraz rodzicom
udzielać będzie
psycholog
Pani Eliza Wolska
.
Serdecznie zapraszamy.

RYS HISTORYCZNY

Po zakończeniu II wojny światowej do Żagania zaczęli napływać osadnicy i repatrianci, którzy znajdowali zatrudnienie w zakładach włókienniczych. Wraz z rozwojem zakładów włókienniczych w okolicy, pojawiła się konieczność kształcenia kadr niezbędnych dla funkcjonowania tej gałęzi przemysłu. 16 lipca 1959 roku Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie utworzenia w Żaganiu Technikum i Zasadniczej Szkoły Włókienniczej. 1 września szkoła rozpoczęła działalność. Rok szkolny zainaugurował mgr inż. Stanisław Gawlik oraz grupa 207 uczniów i 8 nauczycieli. Wraz z nauką trwały prace adaptacyjne i remontowe, dlatego też dopiero 23 stycznia 1960 roku odbyła się uroczystość otwarcia szkoły. Z czasem szkoła pozyskała nowe budynki. W 1961 uruchomiono salę gimnastyczną oraz internat przy obecnej ulicy J. Piłsudskiego, w 1965 oddano tzw. "nowe skrzydło" budynku przy ulicy Gimnazjalnej 13, a w 1967 roku halę warsztatową przy ulicy Armii Krajowej.

szkoła1

W 1963 roku szkoła zmieniła nazwę na Technikum i Zasadnicza Szkoła Włókiennicza nr 59. Podczas obchodów X -lecia szkoły w 1969 roku nadano jej imię Franciszka Zubrzyckiego. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła już w 1972 roku. Szkołę przemianowano wówczas na Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żaganiu. Rok później szkoła wzbogaciła się o kolejny budynek, przeznaczony na internat , przy ulicy H. Brodatego. W 1974 roku zapadła decyzja o ponownej zmianie nazwy szkoły. 29 października decyzją Kuratora Oświaty szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół Włókienniczych im. Franciszka Zubrzyckiego. W 1975 roku wojewoda zielonogórski przekazał z przeznaczeniem na internat budynek przy ulicy X-lecia PL., zaś w 1979 roku uruchomiono drugą halę warsztatów szkolnych. i duże boisko szkolne.

Od 1 września 1996 roku szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych. Wraz ze zmianami ekonomiczno- społecznymi szkoła zaczęła zmieniać kierunki kształcenia. Zmniejszyła się także liczba budynków. Zlikwidowano internaty i warsztaty szkolne.

Obecnie szkoła funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu w kompleksie przy ulicy Gimnazjalnej 13.

Dzisiejsza szkoła łączy tradycję z nowoczesnością i europejskim wymiarem kształcenia. To przede wszystkim szkoła przyjazna dla ucznia, bezpieczna, dobrze przygotowująca do egzaminów zewnętrznych i stwarzająca warunki do wszechstronnego rozwoju osobistego, zapewniając przyjazną atmosferę do nauki. Od czerwca 2014r. poszczególne typy szkół noszą imię gen. Władysława Andersa.

full width logo um 300x1501 300x150 powiatzaganski

DKE Hotel Career
  Poradnia Psychologiczno Pediatryczna SBH Unityline Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna MCK
   KPSP Policja 34BKP  WKU OHP